Ana Sayfa Söyleşi Anadolu’dan gelen ‘doğal’ güzellik

Anadolu’dan gelen ‘doğal’ güzellik

0

Güzellik ve doğallık artık birlikte anılan ve toplumun her kesimi tarafından önemli kabul edilen iki kavram. Özellikle doğal ve bitki özlü kozmetik ürünleri son dönemlerde kadınların en çok tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Bu anlamda Iva Natura dünyada son yıllarda hızla büyüyen doğal kozmetik pazarında ülkemizi en iyi temsil eden markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. “Temiz İçerik” kavramının global pazarda tüketiciler tarafından tercih edildiğini aktaran Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman, “Kozmetik sektöründe sürdürülebilirlik, çevreye olan zararı minimize etmek için oldukça önemli” diyor.

Bitkisel ürünler bedenin savunma mekanizmasını güçlendirme ve hücre tamiri gibi iyileştiren güçlü özelliklere sahiptir. İçerisinde katkı maddeleri bulunmayan, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan bu vegan ürünler son dönemde her kesimden in- sanın dikkatini çekiyor. Özellikle de pek çok kadın kişisel bakımları için daha az yan etkiye sahip bu doğal ürünleri tercih ediyor. Iva Natura bu anlamda Anadolu’nun dört bir yanında topladığı şifalı bitkilerden elde ettiği özleri toplumun kullanımına sunuyor. Gelin doğal güzelliğin kalbine uzanan bu serüvende, saf, etkili ve güvenli ürünler üretebilmek adına; kişisel bakımın temellerini yeniden yorumlayan Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman’a kulak verelim…

YÜZDE YÜZ VEGAN ÜRÜNLER

Markanın yola çıkış hikâyesini ve mottonuzla birlikte şu an geldiğiniz noktayı bize anlatabilir misiniz?

Laber Kimya bünyesinde hayat bulan Iva Natura markası, yalnızca temiz içerikli, yani organik, vegan gibi özellikleri bulunduran bir kozmetik markası olmaktan çok, ülkemiz topraklarında yetişen sayısız tıbbi ve aromatik bitkinin farkında olan, uygun bitkileri ürünlerinde kullanan ve yerel üretime katkıda bulunan bir marka. Bugün 18’in üzerinde ülkeye ihracat yapan ve büyüme potansiyeli olan, global bir markadan bahsediyoruz. Elbette, şu anki yolda olmak ve bu yolda büyümek, kaliteli ürünler üretip bunları tüketicilerle buluşturmaktan öte, son derece sıkı denetlenen uluslararası geçerliliğe sahip organik sertifikalara sahip olmaktan geçiyor.

Laber Organik Genel Müdürü Levent Kahrıman

Güzellik ve doğallık kavramları son zamanlarda tüm markaların dilinde. Sizler Iva Natura olarak bu kavramları nasıl ele alıyorsunuz? Diğer markalardan sizi ayıran temel özellik nedir?

Iva Natura markasını diğer markalardan ayıran özelliğimiz uluslararası geçerliliği bulunan organik sertifikasının olması ve yüzde yüz vegan olmasıdır. Markamız hiçbir hayvansal içeriği ürünlerinde barındırmadığı gibi, hayvanlar üzerinde de hiçbir deney yapmamaktadır. Ayrıca organik sertifikasyon sürecinde çok ciddi ve önemli kalite kontrol noktalarından başarı ile geçildiği için, markamız organik kozmetik pazarında ciddi bir konumda durmaktadır.

Anadolu’nun şifalı bitkileri ve eşsiz kaynakların cömertliğini ele alarak formül ürettiğinizi söylüyorsunuz. Anadolu’dan faydalandığınız ürünlerden bahsedebilir misiniz?

Anadolu’nun dört bir yanından topladığımız bitkilerin ekstralarını, özlerini ürünler içerisine ekliyoruz. Konya bölgesinden toplanan meyan kökünden, Ege’deki zeytinyağına, Hatay Samandağ’daki acı biberden, Toros bölgesindeki kantarona kadar geniş, tüm ülkeye yayılmış bir spektrumda bitkilerin şifasından faydalanıyoruz.

Günümüzde doğaya ve çevreye bilinçli davranmak ve gelecek nesillere karşı da sorumlu olmak en büyük önceliklerden. Sizler bu bilinçle şirket politikanızı nasıl yönlendiriyorsunuz? Geleceğe dönük proje ve planlamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Biz Iva Natura markası olarak üretimden son tüketiciye ürün ulaşana dek tüm süreçleri sıkı kalite kontrol noktalarından geçiriyoruz. Böylelikle uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarına COSMOS Etko sertifikası başta olmak üzere sahip olma hakkı kazanıyoruz. Ayrıca, tüm çalışanlarımızın çalışma hakları ve güvenliği konusunda etik bir ortamda ve etik koşullarda çalışmalarını sağlayan Sedex sertifikasına da sahibiz. Bunun yanı sıra, çeşitli diğer sertifikalarımızla beraber şirket politikamızın etik, yerel üretime destek veren, kadın istihdamına önem veren bir politika sürdürüyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında ise solar paneller ile beraber pek çok çalışmamız, çevreye duyarlı faaliyetlere verdiğimiz önemi gösteriyor. Firmamızın sahip olduğu GMP standardı ise, İngilizce “Good Manufacturing Practices” anlamına gelen, tüketimin her aşamasında ciddi kalite kontrollerinden geçmekte olan sürecimizi göstermektedir. Tüm bu sertifikalar ve kalite standartları ile beraber müşteri beklentilerini karşılamakla kalmayıp bu beklentilerin ötesinde bir kalite ve farklılıkla pazarda var olmak isteyen bir markayız.

KOZMETİK BÜYÜK BİR PAZAR

Globalde çok büyük ve çok önemli rakipleriniz var. Türkiye’den bu anlamda global bir marka ortaya çıkarmak için neler yapılmalı sizce?

Global rakiplerin olduğu dinamik ve rekabet dolu pazarda önemli olan marka kimliğinin sağlam bir şekilde oturtulması ve markayı doğru konumlandırmak. Doğru konumlanmış bir marka, iletişimini doğru kanallar ile sağlarsa pazarda belli söyleyecek sözü olduğunu tüketiciye aktarabilirse, global pazarda kendisine bir yer açabilir. Bunun için tüketici taleplerini doğru okumak ve bu yönde kendini geliştirmek bir yöntem olabilir. Tüketicilerin global pazarda da sürdürülebilir ve temiz içerikli ürünlere olan ilgisini düşünürsek, özellikle Iva Natura gibi bir markanın zaman içerisinde pazardaki payını artırmaması için bir neden görünmüyor.

İnsana, doğaya ve tüm canlılara saygılı sürdürülebilir üretim yaklaşımıyla hareket ediyorsunuz. Peki buradan hareketle kozmetik sektöründe sürdürülebilirlik neden önemlidir?

Kozmetik sektöründe sürdürülebilirlik, çevreye olan zararı minimize etmek için oldukça önemli. Kozmetik, tıpkı diğer pazarlar gibi büyük bir pazar ve her gün milyonlarca hatta milyarlarca kozmetik ürünü tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Bu ürünlerin tüketildikten sonra geriye kalan ambalajlarından tutun, üretim esnasında verilen çevresel zararı düşündüğümüzde, hızlı bir analiz yaparsak, verilen zararın büyük olduğu görülüyor. Bu sebeple “temiz içerik” kavramı şu anda global pazarda da tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Temiz içeriğe sahip markalar hayvan deneyleri yapmadıkları gibi, ürünlerinin çoğunlukla sürdürülebilir olmasına da dikkat eden markalardan oluşuyor. Iva Natura markamız da bu yönden üzerine düşen görevi yerine getiriyor ve fabrikamızdaki çevre koruma faaliyetleri öne çıkıyor.

Şirketinizin gelecek vizyonundan ve yol haritasından bahsedebilir misiniz? Hedeflerinizde neler var?

Iva Natura büyüyen ve büyüme potansiyeli çok yük- sek bir marka. Biz bu markayı global pazarda hatırı sayılır bir yerde görmek için her gün üstün bir çaba ile çalışıyoruz. Ayrıca, yerel pazarda da tüketicinin akıllarında Iva Natura markasını temiz içerikli, güvenilir, yüksek kaliteli ürünler olarak yer etmesini sağlamak için çalışıyoruz. Laber Kimya olarak ise gelecek dönemlerde müşterilerimizle ilişkilerimizi kuvvetlendirerek, bir yandan da Iva Natura markamızı büyüterek faaliyetlerimizi gerçekleştirmeyi ve pazardaki hacmimizi artırmayı planlıyoruz.

Önceki haber3 Soru 3 Cevap
Sonraki haberCorendon Airlines Avrupa’daki acenteleriyle iftarda buluştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.