Ana Sayfa Türkiye'den Gündem Akaryakıta çifte indirim

Akaryakıta çifte indirim

0

Döviz kuru ve Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın etkisiyle Brent petrol varil fiyatındaki dalgalanma sürüyor. Brent petrolün 92 dolar seviyesine kadar düşmesinin ardından akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyordu. Brent petrolün sert değer kaybı ile akaryakıtta oluşan indirim beklentisi gerçekleşti. Benzinde 1 lira 51 kuruş motorinde ise 2 lira 41 kuruş indirim pompaya yansıdı.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ve döviz kurlarındaki oynaklığın etkisiyle uluslararası petrol piyasasında dalgalanma devam ediyor. Brent petroldeki inişli çıkışlı grafik yurt içinde akaryakıt fiyatlarına zam veya indirim olarak yansıyor. Brent petrolün varil fiyatının 92 dolara kadar gerilemesinin ardından akaryakıt fiyatlarında da indirim beklentisi oluşurken sektör kaynakları 3 Eylül’den itibaren benzin ve motorin grubuna çifte indirim geleceğini belirtti.

Akaryakıt fiyatlarına yön veren Brent petrolün varil fiyatı düşüş eğilimine girerek önceki günkü kapanışını 92 dolar seviyesinde kapattı. Cuma günü ise sabah saatlerinde yükseliş eğimine geçerek yaklaşık yüzde 2’lik artışla 94 dolar seviyesinde başlayan Brent petrol varil fiyatı saat 23.30 itibariyle gün içinde yakaladığı en yüksek değer olan 95,28 doların ardından yeniden düşerek 93 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Brent petrolün gerilemesinin ardından akaryakıt fiyatlarını yakından takip eden vatandaşlar benzin ve motorinde indirim gelip gelmediğini merak ediyor. Son 3 haftada art arda gelen zamların ardından motorinin litresi 27 lirayı geçerken benzin litresi ise son indirimin ardından 20 lira seviyelerine kadar geriledi.

BENZİN VE MOTORİNE ÇİFTE İNDİRİM

GazeteZebra’dan Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, akaryakıt fiyatlarına 3 Eylül Cumartesi günü gece yarısından itibaren benzin grubunda 1 lira 51 kuruş, motorin grubunda ise 2 lira 41 kuruş indirim beklentisi oluşmuştu. Akaryakıt fiyatlarında beklenen indirim pompaya yansıdı.

İndirimlerin pompaya yansımasının ardından benzinin İstanbul’da 20,13 TL’den 18,62 TL’ye, Ankara’da 20,25 TL’den 18,74 TL’ye İzmir’de ise 20,25 TL’den 18,74 TL’ye düştü. Böylece uzun bir sürenin ardından benzinin litresi yeniden 19 liranın altına düştü.

Motorinin litresi ise indirimlerin ardından 25 liranın altına düştü. İstanbul’da 26,93 TL’den 24,54 TL’ye Ankara ve İzmir’de ise 27,02 TL’den 24,61 TL’ye düştü

Önceki haberHafif ticari araçlarda rekora koşuyor
Sonraki haberAğustos ayı enflasyon verileri belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.