Yazarlar

Afrika ile iş birliği için büyük adım attılar

Türk-Afrika İş Derneği (TABA) tarafından düzenlenen Türk-Afrika Ticaret ve İş birliği Forumu’nda (AFEX) yeni iş fırsatları masaya yatırıldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası30.08.2023
Afrika ile iş birliği için büyük adım attılar

Türk-Afrika İş Derneği (TABA) tarafından düzenlenen Türk-Afrika Ticaret ve İş Birliği Forumu’nda (AFEX) yeni iş fırsatları masaya yatırıldı.

Etkinliğin ilk gününde Afrika’dan gelen çok sayıda iş insanı uluslararası ticaretin, yatırımların ve ortaklıkların önemini vurguladı.

İkinci gününde ise çok önemli isimlerin katıldığı oturum etkinliğe damgasını vurdu. EVSİD Kurucu Başkanı ve Lüks Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Burak Önder, Afrika ile ticaretin uzun soluklu düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi ve “Bilgiye dayalı bir çalışma yaparak Afrika ülkeleri ile ticaretin gelişmesi için rakiplerimizin önüne geçmeliyiz” dedi.

İSTOÇDER ve Acar Züccaciye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar da Türkiye’nin önemli bir üretim üssü haline geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Biz İSTOÇ olarak Afrika’nın bütün ihtiyaçlarını geliştirebilecek noktadayız. İş birliği ve ortaklıklar kuracak bu kıtada önümüzü açmalıyız.”

TEMPO BPO Kurucu Başkanı Cemal Akar ise özellikle e/ticaret üzerinde durarak, “Bu kıta ile ilişkilerimizi online olarak da taşımalıyız. Burada öne geçebiliriz” diye konuştu.

İmperiyal Lojistik Afrika Ticaret Müdürü Hale Toksabay da Afrika'yı çok iyi bildiklerini belirterek burada her türlü lojistik konusunda çok başarılı projelere imzaya hazır olduklarını vurguladı.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akçan da tarımın yerinde yapılması projesi kapsamında Afrika ile iş birliği yaparak birlikte ürütmenin mümkün olduğunu vurguladı ve “Türkiye tarımda geldiği nokta itibariyle buna hazır” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıya öncülük eden Gazeteci Celal Toprak ise Afrika ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bu tür etkinliklerin daha sık yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz