Ana Sayfa Yazarlar ABD’nin Build Back Better Planı

ABD’nin Build Back Better Planı

0

Biden’ın Build Back Better Planı (BBB- Yeniden Daha İyi İnşa Et) bir sosyal harcama ve yatırım çerçevesi. Kasım ayında Meclis’ten geçen BBB tasarısı çeşitli vergi indirimleri ve yeni federal harcama hükümleri içeriyor. Harcama planı eğer kabul edilirse ülkenin sosyal güvenlik ağını dönüştürmeyi ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlıyor.

İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve dünyanın ısınma hızını yavaşlatmak, sera gazı emisyonlarının önemli bir kaynağı olan fosil yakıtlardan uzaklaşmak anlamına geliyor. Beyaz Saray tarafından açıklanan yeni çerçeve, iklim ve temiz enerji yatırımları için 555 milyar dolar kaynak ayırıyor. Bunun temiz enerjide şimdiye kadar yapılmış en büyük federal yatırım olduğu ifade ediliyor.

BBB, altı yıl boyunca finanse edilen programlar aracılığıyla çocuk bakımı ve okul öncesi için 400 milyar dolar kaynak ayırıyor. Plan, tüm 3 ve 4 yaşındakiler için evrensel anaokuluna erişimi genişletiyor. Bu, milyonlarca çocuğun okula daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmanın yanı sıra küçük çocukları olan ebeveynlerin iş gücüne daha erken dönmelerini sağlayabilir. Biden’ın BBB Planı, Covid-19 yardım programında ortaya konan çocuk vergi kredisini 2022 yılında kadar uzatıyor. Bu kapsamda 6 yaşın altında çocuğu olan aileler çocuk başına 3600 dolar, 6-18 yaş arası çocuğu olan ailelerse çocuk başına 3000 dolar alabilecek.

Dr. S. Armağan Vurdu

Çerçeve 1 milyondan fazla yeni ekonomik konut inşa etme ve geliştirmenin yanı sıra kiralama ve ön ödeme yardımları için 150 milyar dolar içeriyor. Ayrıca, anne sağlığına, topluluk şiddeti girişimlerine, yerli topluluklara ve tedarik zinciri esnekliğine yatırımı da kapsıyor. Bütün bu faydaların yanı sıra çerçevenin yüksek bütçesi beraberinde enflasyon endişesi de getiriyor. Yükselen enflasyon, Başkan Biden’ın BBB planı için siyasi bir sorun haline geldi. Bazı eleştirmenler Kongre’nin yeni harcamalarda yaklaşık 1.75 trilyon dolar yetkilendirmesi için yanlış zaman olmasının bir sebebi olarak fiyatlardaki artışa işaret ediyor. Pompadaki gazdan marketteki yiyeceklere kadar her şeyin fiyatı, pandemi kaynaklı tedarik zinciri darboğazlarının da etkisiyle aylardır yükseliyor; ABD’de tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık bazda yüzde 7 arttı; 1982’den beri görülen en büyük artış gerçekleşti.

Pek çok cumhuriyetçi ekonomiye daha fazla federal para enjekte etmenin yangını körükleyeceğini iddia ederken, Beyaz Saray ve bazı demokratlar tasarının birçok düşük gelirli ailenin yaşam maliyetini azaltacağını ve uzun vadede enflasyonu azaltacağını ifade ediyor. Ancak, demokratların kilit isimlerinden biri olan Batı Virginia’daki Senatör Joe Manchin de tasarının enflasyon üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişeli. Bu, yasanın ilerlemesi için Senato’daki 50 demokrat oyun tamamına ihtiyaç duyan Biden için bir sorun olarak görülmekte. Biden geçen yıl Meclis’ten geçen ancak Senato’da durdurulan planın iş dünyasına potansiyel faydalarını tartışmak için 26 Ocak’ta 10 büyük şirketin CEO’su ile yüz yüze görüştü. Planın kurumlar vergisi oranını yükseltecek olması zamanında karşı seslere neden olmuştu. Bu nedenle planın ticari tarafının altını çizmek Biden’ın önündeki engelleri de kaldırabilir. Gittikçe güncelliğini yitiriyor olmakla da eleştirilen bu planın oylaması halinde tüm bu harcamaların enflasyonu nasıl etkileyeceğini de tam olarak bilinemiyor. Federal harcamalardaki artış, tüketici talebini artırarak enflasyona katkıda bulunabilir ancak bunun ne kadar etkisi olacağı belirsiz. Ancak birçok politika analisti, etkinin nispeten küçük olacağı konusunda hem fikir.

Önceki haberYeni ekonomi modelinde satır başları
Sonraki haberDünyayı kadınlar kurtaracak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.