Ana Sayfa Türkiye'den Gündem “90 milyar Dolar ticaret açığımız var”

“90 milyar Dolar ticaret açığımız var”

0

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen “12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi” bu yıl da sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Kongrede konuşan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Hakan Ateş, “

Kongrede ‘Dünya ve Türkiye Ekonomisine Bakış’ isimli bir sunum yapan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Hakan Ateş dünyada sürdürülebilir turizme talep artışı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Türkiye’de ise çevreye duyarlı konaklama tesislerinin oranı sadece yüzde 9.4. Oysa yapılan araştırmalarda turistlerin yüzde 81’i sürdürülebilir seyahatin kendileri için önemli olduğunu söylüyor. Yüzde 78’i ise sürdürülebilir bir tesiste kalmak istiyor. Ben bunu artık bir zorunluluk olarak görüyorum” dedi.

FİNANSMAN MALİYETLERİ ÇOK ARTTI

Arz dengesizliklerinin ve jeopolitik gelişmelerin enflasyonu körüklediğini anlatan Ateş, “Finansman maliyetleri çok arttı. Risk primimiz yüksek olduğu için bu da olumsuz etkiledi. Yatırımcılar için ciddi bir zorluk var. Bizim dövize ihtiyacımız yüksek. 90 milyar dolar bir ticaret açığımız var. Dış ticaretin daima liberal bir sistemde devam etmesi gerekiyor. Sermaye hareketlerinin daima serbest olması zorunluluğu vardır. Atılan adımlarda bunlara dikkat etmek gerekir” dedi. Ateş, şöyle devam etti: “Ciro üzerinden ödenen yüzde 2’lik Konaklama Vergisi Ocak 2023’e ertelenmişti. Sektör temsilcileri ile konuştuk. Ocak 2025’e ertelenmesinin daha iyi olacağını söylüyorlar. Uçak ve koltuk başına yakıt desteği gibi teşvik edici önlemlerin tekrar uygulanması bekleniyor” diye konuştu.

Önceki haberTürkiye turizmde süper ligde
Sonraki haberMehmet Abacı’ya yılın kaptanı ödülü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.