Ana Sayfa Türkiye'den Gündem 8,5 Milyar dolarlık gıda sektörüne yeni bir bakış açısı

8,5 Milyar dolarlık gıda sektörüne yeni bir bakış açısı

0

Pandemi, iklim krizi, Ukrayna-Rusya savaşı ve diğer tetikleyici sebepler gıda sektörüne ve gıda güvencesine darbe vurdu. Artarda gelen etkiler gıdanın sürdürülebilirliğini tartışılır hale getirdi. Dünyanın en büyük ekonomik döngüsü gıdanın üretimi ve lojistiği için bir an önce tedbir alınması gerekliliği kaçınılmaz bir gerçek.

Gıdaya yeni bir bakış açısı getirmek için geri sayıma başlanarak “Dünya Gıda Forumu” düzenlenmek üzere hazırlıklara başlandı. Prof. Dr. Mustafa Bayram Dünyanın ve Türkiye’nin gıda alanındaki en önemli buluşması için hazırlanan “Dünya Gıda Forumu” için “YES Food Expo & Forum” yapısı içerisinde gıdanın vizyonunu çizmek için yeni bir işbirliği yapılarak gelecekte de gıdanın tüm konularının ele alınacağı bu yeni yapı hakkında bilgiler verdi. “Dünya ve gıda değişiyor, geleceğe hazırlanmak gerekiyor, yeni şeyler yapmak, yeni planlamalar yapmak ve yeni şeyler söylemek gerekiyor” öngörüsü ile yola çıkılan bu yeni vizyon Türkiye’yi de “Gıdanın Davos’u” haline getirmeyi planlıyor.  

“Gıdanın Davos’u” planı ile yola çıkan bu yeni inisiyatif, global bazda yeni bir vizyon çizmek için çalışmalarını “YES Food Expo & Forum” organizasyonu altında gerçekleştirecek. Sürdürülebilir, güvenli, adil, çevre ve gezegen ile dost bir gıda sistemini de hedeflendiğini sözlerine ekleyen Bayram “Sektörün ne denli önemli olduğu pandemi döneminde görülmüş ve gıda üretimi, dağıtımı ve güvenliliğinin tehlikeye girdiği anda büyük bir kaosun ortaya çıktığı da görülmüştür. “YES Food Expo & Forum” pandemi sonrası ilk defa yapılacak ve dünya için yeni bir gıda vizyonu çizerek, krizlere çözüm yolları bulacak bir organizasyon olacak, konunun tüm paydaşları bir araya gelecek’’ dedi.

“GIDANIN DAVOS’U OLACAK’’

Bundan sonraki süreçte Davos nasıl bir uluslararası dünya ekonomi zirvesi ise YES Expo & Forum’un da dünya gıda zirvesi olarak görüleceğinin altını çizen Prof. Dr. Bayram, ‘’Gıda sektörü Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapıyor, yıllık küresel hacmi 8.3 trilyon dolara ulaşan gıda endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmak için yenilikçi ürünler geliştiriyor. Ülkeler ve şehirler gıda politikalarını değiştiriyor. Birbirinden önemli içerikler ve etkinliklerle “YES Food Expo&Forum”, tıpkı Davos gibi uluslararası bir expo ve zirve olarak yerini alacak’’ şeklinde konuştu.
 “YES Food Expo&Forum” iki vizyon ile hareket edecek. Birinci kısım gıdanın ele alınacağı ve konusunda uzmanların yer alacağı forum kısmı, ikinci kısım ise gıda sektörünün de bu yenilikçi yaklaşıma entegre edileceği Expo kısmı. Expo kısmında firmalar markaları, vizyonları ve ürünleri ile yer alarak, değişen gıda sektörü için, gelecek için kendilerini sektöre sunacaklar, yeni gıda-iş modelleri, yeni işbirlikleri ve gıda tüketicileri ile ile bir araya gelecekler. Gıdanın önemli paydaşları durumunda olan gıda endüstrisini de tek çatı altında buluşturacak Yes Food Expo & Forum’da, gıda sektörünün en yeni uygulamalarını vitrine çıkartacağını da ifade eden Prof. Dr. Bayram, firmaların en yenilikçi ürünlerini tanıtma imkanı bulacağını ve ulusal ve uluslararası pazarlarda öne çıkmak isteyen firmaların da, bu yeni yaklaşımla, yeni gıda dünyasında bağlantı ve işbirliklerini de yakalama fırsatı yakalayacağını söyledi. Prof. Dr. Bayram, ‘’ Gıda endüstrisinin yenilikçi kapasitesini artıracak olan Expo & Forum, gıda alanında milyonlarca dolarlık hareket kazandıracak. Gıda konusunda Türkiye stratejik konumu, know-how’ı, teknolojisi ve esnek iş modeli ile inisiyatif alabilecek ve yönlendirme yapabilecek bir kaynağa sahip, bu sebeple gıdanın ana karar merkezlerinden birisi Türkiye olabilir, bunu değerlendirmek gerekiyor. Bu sebeple, Türkiye gıda için “Gıda Zirvesi yani Forum’u” için en ideal ülkelerden birisidir. İlki ile bu yıl başlayacak olan bu organizasyon gelecek yıllarda da periyodik olarak devam ettirilecek.” diye konuştu.

BİNLERCE ZİYARETÇİ İÇİN BULUŞMA NOKTASI

Sürdürülebilir, güvenli, adil, çevre ve gezegen ile dost bir gıda sisteminin oluşturulmasına katkı sunmayı amaçlayan Yes Food Expo & Forum, 25 yılı aşkın tecrübesiyle çeşitli sektörlerde uluslararası ihtisas fuarları düzenleyen BİFAŞ Birleşik Fuar Yapım A.Ş. organizatörlüğünde, her yıl yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce ziyaretçi çeken İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. YES Food Expo & Forum’nda, dünyanın 100’e yakın ülkesinden binlerce ziyaretçi ile buluşma ve firmalara erişme imkanı sağlanacak.

Önceki haberSPK’nın yeni başkanı belli oldu
Sonraki haberGetir’den iş ve çalışan arayanlara büyük hizmet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.