Ana Sayfa Sektörel Panorama 50.Yılında, 50 Milyon Dolarlık Yatırım hedefliyor

50.Yılında, 50 Milyon Dolarlık Yatırım hedefliyor

0

Doğanlar Holding 2022’de de istihdama devam edecek. Yeni istihdam artış hedefi olan 750 kişiyle birlikte, 2022 sonunda 30 bin kişilik büyük bir aile olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Yurt dışı yatırımı olan D’Afric Senegal ile de güçlü bir atılıma hazırlanan Doğanlar Holding’in 2022 büyüme öngörüsü kapsamında yıl sonu ciro hedefi 5,2 milyar TL tutarında.

Doğanlar Holding, pozitif beklentiyle girdiği 2022 yılında gözünü zirveye dikti.  Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde halka arz edilen enerji şirketi Biotrend Enerji ve bünyesinde yer alan Doğtaş, Kelebek, Lova Yatak, Kelebek Mutfak Banyo ve Ruum Store markalarıyla mobilya sektörünün lokomotif gruplarından olan Doğanlar Mobilya Grubu’nun da dahil olduğu toplamda 28 ayrı şirketiyle 2022 yılında yüksek yatırımlar öngörüyor.

Doğanlar Mobilya Grubu’nun, 2022 yılı konsolide satış geliri büyümesini ise %80-%90 oranında öngörerek, 3,2-3,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini hedefliyor. Bünyesinde Doğtaş, Kelebek, Kelebek Mutfak Banyo, Lova Yatak ve Ruum Store markalarını barındıran Grup; 2022 yılında Türkiye genelinde 100-120, yurtdışında ise 15-20 yeni satış noktası açma öngörüsüyle yoluna devam ediyor. Yurtdışında da önemli büyüme hedefleri bulunan grubun radarında kendi şirketlerini açtığı ABD ile birlikte Senegal ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunuyor.

İSTİHDAMA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Doğanlar Holding’in, faaliyette olduğu mobilya, perakende, enerji ve inşaat sektörlerinde güçlü adımlar atmaya 2022’de de devam edeceğini belirten Davut Doğan, “Geçtiğimiz yıl başarılı bir halka arz geçiren enerji şirketimiz Biotrend Enerji’nin halka arz gelirini yeni alımlar ve yeni yatırımlarla destekledik. 2022 yılında da istikrarlı yürüyüşümüz devam edecek. Yeni açılacak tesislerimize yapılacak yatırımlarla istihdama destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

İnşaat şirketi Doğyap ile özellikle Afrika’da önemli projeler için görüşmeler yaptıklarını belirten Doğan, Şubat ayı sonunda üretime geçecek olan D’Afric Senegal yatırımı için toplam 10 Milyon USD tutarında yatırım yaptıklarına işaret ederek, yurt dışı yatırımlarında da önemli bir artış öngördüklerinin altını çizdi. Bu bölgede yatırımlarına farklı ihale teklifleriyle de devam ettiklerini sözlerine ekleyen Doğan, 2022 yılı içerisinde Afrika’da yeni bir projeyi daha başlatacaklarının sinyallerini verdi. Doğyap’ın İstanbul’daki Yenibosna projesin yılın ikinci yarısında lanse edeceklerini belirten Doğan, geçtiğimiz yıl satışına başlanan Oksijen Evleri’nin ise bu yıl sonunda anahtar teslimlerinin yapılacağı bilgisini paylaştı. İnşaat sektöründe bu yıl canlanma beklediğini de belirtirken, bu canlanmanın güçlü bir istihdam talebi yaratacağına olan inancını yineledi. 

CUMHURİYETİN 100. YILINDA 3 HALKA ARZ

2021 yılında Biotrend Enerji’nin halka arzında sağlanan büyük talebin ardından Doğanlar Holding’in halka arz çalışmalarına da start verdiklerini sözlerine ekleyen Davut Doğan, Cumhuriyetin 100. yılına 3 halka arz şirketle girmeyi planladıklarını ve doğdukları topraklara olan minnetle yatırımlarına devam edeceklerini sözlerine ekledi. 

Büyüme hedefleri doğrultusunda çevre ve sürdürülebilirlik, istihdam, ihracatta büyüme ve akılcı finansman tablosu ilkeleri çerçevesinde marka strateji ve hedeflerini belirleyen Doğanlar Holding; ciro ve istihdam hedefleri doğrultusunda güvenli çözümlerle maksimum fayda sağlamaya odaklı. Grup; finansal yaklaşımları ışığında enerji ve mobilya tarafında yapılan döviz bazlı satış ile kambiyo riskini azaltıyor; büyüme hedefleri doğrultusunda, yatırıma büyük önem veriyor. 2022 yılı içerisinde 30 milyon dolar enerji alanında, 10 milyon dolar Mobilya Grubu kapsamında olmak üzere toplamda 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı da hedefliyor. 

30 BİN KİŞİLİK BÜYÜK BİR AİLE

Davut Doğan, Doğanlar Holding olarak istihdama hiç ara vermediklerini, 2022’de 750 kişilik bir ek istihdam yaratmayı planladıklarına işaret ederek, yeni istihdam yatırımın faaliyet gösterdikleri her sektörde karşılığı olduğunu dile getirdi. Bugün 2 bin 800 kişilik kadro, 500 kişilik bayii ve geniş tedarikçi ağıyla tüm faaliyet alanlarında mükemmel hizmeti vermek adına 8 bin kişilik bir istihdam sağlayan Doğanlar Holding, 2022 yılı sonunda dolaylı istihdamı ile 30 bin kişilik büyük bir aile olarak yoluna devam edecek. 

Biotrend Enerji tarafında imzalanan UN Global Compact çatısı altında yer alan 10 ayrı ilkeye uyumlu çalışmayı sadece bu şirket özelinde değil Holding olarak sahiplenmek adına düğmeye bastıklarını da sözlerine ekleyen Doğan, bu alanda uzman danışmanlarla çalışacaklarının ve farklı projelerle kurum olarak adlarından söz ettireceklerinin altını çizdi.

Önceki haberGirişimin Kadın Kahramanları Projesi roadshow’u tamamlandı
Sonraki haberBaşkanlarla 3 Soru 3 Cevap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.