Ana Sayfa Gündem Koridoru 1,5 Milyar Dolarlık Zuchex Fuarı Tüyap’ta 

1,5 Milyar Dolarlık Zuchex Fuarı Tüyap’ta 

0

1,5 milyar dolarlık iş hacmiyle zücaciye sektörünün kalbinin attığı 32. Uluslararası Zuchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, Tüyap Fuar Merkezi’nde başladı. Yaklaşık 150 ülkeden 650 firma ve 37 bin satın alımcıya ev sahipliği yapan fuar 18 Eylül’e kadar misafirlerini ağırlayacak.

Alanında dünyanın en büyük 3’üncü fuarı olan ve 1,5 milyar dolarlık iş hacmi oluşturması beklenen Züchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı kapılarını açtı.

Züccaciyeciler Derneği’nden (ZÜCDER) yapılan açıklamaya göre, dernek tarafından, Ticaret Bakanlığı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ve KOSGEB desteğiyle bu yıl 32’ncisi düzenlenen etkinlik, 15 Eylül’de Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, 2021’de tüm olumsuz koşullara rağmen sektörün 6,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, 4,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini bildirdi.

Öksüz, “Hedefimiz, dünya 8’inciliğinden kısa sürede 7 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren Hollanda ve Polonya’nın, daha sonra da Meksika’nın üzerine çıkarak 5’inciliğe yerleşmektir. Daha 2 hafta önce Kenya pazarı ile Afrika’ya giriş yaptık. Önümüzdeki ay Rusya’dayız. Önümüzdeki yıl İsrail, İngiltere, Kanada, Gana, Türk Cumhuriyetleri ve Vietnam pazarlarına girmek için çalışma takvimimizi belirledik” şeklinde konuştu.

MESUT ÖKSÜZ: “FUAR EKONOMİK KATKI SUNACAK”

Ürünlerin Çin’den Avrupa’ya gemiyle 45 günde ulaşabildiğini ve yüksek hacimli mal sipariş edilmesi gerektiğini kaydeden Öksüz, şu açıklamalarda bulundu:

“Oysa Türkiye’den çıkan tır 57 günde Avrupa’ya ulaşıyor ve daha butik siparişlere bile imkan sağlıyor. Çin’e bağlı kalınca rafları senede en fazla 23 kez yenileyebilen alıcı Türkiye’den tedarik ederse raflarını her ay yenileyebiliyor. Fırsatlara, yaklaşık 34 yıl sürmesi beklenen enerji krizinin Rusya ile iyi ilişkilerimiz çerçevesinde ülkemize avantaj olacağını düşündüğümü eklemek isterim.

Bugün başlayan fuarımızın da bu çerçevede sektörümüzün dünyaya inovasyon, tasarım, kalitefiyat dengesi, üretim gücü ve ihracata yönelik olarak başarılarımızı göstereceğine inanıyorum. Fuar ekonomik katkı sunacak ve 1,5 milyar dolarlık iş hacmi oluşturacak.”

SELMAN YAR: “TÜRKİYE’YE KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

18 Eylül’e kadar sürecek fuara katılımın büyük oranda yurt dışından gerçekleştiğine dikkat çeken Bambum Genel Müdürü Selman Yar, Ülkemizi yurtdışına tanıtmak ve Bambum markasının yurtdışı bilinirliliğini arttırmak için fuarı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılki fuarda da yüzde yüz yerli ürünlerimizin satışına ağırlık vererek Türkiye’ye yeni katmak değerli ürünler kazandırmak istiyoruz” diye konuştu. 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN YOĞUN KATILIM

Açıklamada verilen bilgiye göre, fuar açılışı sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Açılışa, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Züccaciye Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı, Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) Başkanı İsmail Erdoğan, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Başkanı Güçlü Kaplangı, İSTOÇ İş Adamları Derneği (İSTOÇDER) Başkanı Ahmet Acar, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, İDDMİB Endüstriyel Mutfak Komite Başkanı Bekir Topuz ve Tarsus Turkey Başkanı Zekeriya Aytemur katıldı.

Önceki haberGaziantep’te gastronomi şenliği
Sonraki haberE-ticaretin kalbi bu kez İstanbul’da atacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.