Ana Sayfa Söyleşi 10 maddede pandemi sonrası çalışma hayatı

10 maddede pandemi sonrası çalışma hayatı

0

Pandeminin hayatımıza Mart 2020’de girmesinden beri birçok duyguyu bir arada yaşadık. Belirsizlikten endişelendik, kızdık. Evde kalmanın iyi tarafları da olabilir mi acaba dedik, merak ettik, heyecanlandık. İş tarafında çalışmaları kötüye gidenler oldu, tam tersi iyiye gidenler de. Teknolojinin işimizi evden de yapmamıza olanak sağlayacağını öğrendik. Peki bundan sonrası için çalışma hayatında neler bekliyor bizleri? Psikolog Özge Berçin’in gözünden pandemi sonrası çalışma hayatında bizleri neler beklediğini 10 maddede anlattık.

Pandemi sürecinde; maskeydi, mesafeydi, evde kalmaktı derken, evde neler yapılabilir konulu paylaşımların etkisinde kaldık ve bir şeyler yapmaya çalıştık. Kimi mutfağa yöneldi, kimi spora, kimi kişisel gelişime… Ve kimi de hiçbir şey yapmayıp neden boşa vakit geçiriyorum sorgulaması yaptı zihninde. Bir ay sonra biter, yaza biter, kışa biter derken sürekli umudumuzu taze tutmaya çalıştık. Bu süreçte de sevdiklerimizden ayrı kaldık. Online görüşmelerle yetinmeye çalıştık. Okul çağında çocukları olanlar başka türlü yaşadı, bir de çocuğunun geleceği için endişelendi. Belirsizlik ve olanı biteni kontrol edememek ruhsal olarak çok yorucudur. Bir de üstüne hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için endişe ederken aynı anda gelecek kaygısını yönetmeye çalışmak çok fazla yordu hepimizi.

KİMİLERİ DİRENDİ, KİMİLERİ YOK OLDU

İş tarafında çalışmaları kötüye gidenler oldu, tam tersi iyiye gidenler de… Gün sonunda acaba işlerim yolunda gidecek mi endişesini taşımaya devam ettik. Teknolojinin işimizi evden de yapmamıza olanak sağlayacağını öğrendik. Bu konuda önceden yatırımı olan firmalar çok çabuk adapte oldular. Diğer firmalar ise bir şekilde bir yolunu bulmaya çalıştı. Bu arada hangi pozisyona veya çalışana daha çok ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Önce belirsizlikle ve şimdi de tükenme hissi ile çalışanlar ise eğer motivasyon unsurları iyi yönetilmiyorsa düşük bir iş tatmini ile çalışıyor olabilirler. Zihinler başka kaygılarla doluyken işe odaklanmak çok zor. Bu motivasyonu sağlayabilmek hem liderlik ve kurumsal anlamda iletişimin farklılaşması hem de çalışanların genel hayatıyla ilgili iyi olma halinin desteklenmesi ihtiyacını doğurdu.

Peki tüm bu gelişmeler çalışma hayatımızın geleceğini nasıl etkileyebilir? İşte 10 maddede pandemi sonrası çalışma hayatı:

1. Hibrit Hayat: Tamamen uzaktan çalışmaya geçen firmalar da dahil olmak üzere, görev tanımı uyan tüm pozisyonlar için hibrit yani ev/ofis karışık çalışma düzeni olacak.

2. İş Arayışında Değişen Kriterler: Cumartesi çalışmama veya evden çalışma opsiyonunu iş arayanlar daha fazla sorgulayacak.

3. Mesai Kavramı Tarih Oluyor: Mesai kavramı yavaş yavaş yok olacak. Hedeflerle yönetim anlayışıyla özellikle beyaz yaka çalışanların çalışma saatleri iyice önemsizleşecek bunun yerine görevinin başarı kriteri olan hedeflerin yerine getirilmesi beklenecek. Performans da buna göre değerlendirilecek.

4. Unvan Gidiyor, Sorumluluk Geliyor: Birçok firmada yataylaşmaya başlayan organizasyon yapısı, firmalarda daha da yaygınlaşacak. Organizasyon yapıları sadeleşecek. Kariyer yönetim sistemleri buna göre unvan odaklı değil, sorumluluk odaklı işleyecek.

5. Mesai Kavramı Tarih Oluyor: Teknolojinin ve yapay zekanın hızlanmasıyla firmaların bazı pozisyonlar için çalışan ihtiyaçları azalacak, görevlerdeki çeşitlilik sadeleşecek.

6. Yeni Roller Yolda: Firmaların teknolojik sağlamlığını destekleyecek yeni roller ortaya çıkacak.

7. Aranan Özellik; Esneklik: Esneklik ve öz disiplin çalışma hayatında aranan önemli özellikler olacak.

8. Güven Her Şeyin Önünde; Otoriter yönetim anlayışı iyice etkisizleşecek, uzaktaki çalışanını da motive edebilen, güven ortamı oluşturabilen ilişki odaklı yönetim ve liderlik anlayışının olumlu etkisi daha çok fark edilecek.

9. Çalışana Psikolojik Destek; Kurumlar çalışanlarına psikolojik destek vermeye daha fazla odaklanacak. Çalışanlara “Wellbeing” temalı gelişim aktiviteleri sunmak yaygınlaşacak.

10. Çalışan İçin Yan Haklar; Ofis maliyetleri azalacağı için, çalışanın esnek çalışma konforunu sağlamaya yönelik yan haklar oluşacak.

Önceki haberUzaktan çalışma yasal mevzuatında sınıfta mı kalıyor?
Sonraki haberBoya sektörü yükselişle geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.